BUKWICA LEKARSKA

BUKWICA LEKARSKA
skład: zasobna jest w betainy- 0,5% ( stachydryna, betonicyna, turycyna), fenolokwasy -(rozmarynowy, cynamonowy, wanilinowy, p-kumarowy, p-hydroksybenzosowy, chologenowy), depsydy, garbniki (ok15%), gorczycę, cholinę, irydoidy (harpagozyd). Fenyloetanoidy (akreozyd, forsycjozyd B, leukosceptozyd B, betonozydy A-E, kompneozyd II), olejek eteryczny

Bukwica to cudowne zioło i z własnej autopsji mogę z czystym sumieniem polecić go wszystkim .
Hamuje biegunki i bolesne skurcze jelit. Pomaga w nieżycie układu oddechowego (przy zaflegmieniu płuc), likwiduje stany zapalne jamy ustnej i gardła. Na błonę śluzową wpływa ściągająco, przeciwbakteryjnie , gojąco i przeciwzapalnie. Przy różnego typu swędzeniach, stanach zapalnych pochwy ( zaparzyć zioła i przestudzone nabrać w strzykawkę i przepłukiwać kilkakrotnie pochwę).
Działa przeciwbólowo. Posiada składniki przeciwreumatyczne i działa przeciwzapalnie na stawy i mięśnie


NALEWKA Z BUKWICY

1;3
gram ziela świeżego lub suszonego, rozdrobnionego zalać 300ml alkoholu 40% lub wina wytrawnego, macerować 14 dni, przefiltrować.
Dawka   5 ml nalewki lub kieliszek jeśli na winiaku. lub 3 razy dziennie 10 kropli

MOCNY NAPAR 
2 łyżki na szklankę wrzątku !
1 szklanka wypita 1-2 razy dziennie działa uspakajająco i przeciw nerwicowo.
1-2 łyżeczki ziela na filiżankę to dawka w leczeniu lekkich stanów podniecenia nerwowego, zaburzeń trawiennych i zapalenia gardła (dodatkowo płukanie

Z mocnego wywaru  lub papki ze świeżego ziela stosuje się okłady przy zwichnięciach i uderzeniach (krwiaki, obrzęki). Ponad to z wyciągu octowego również.

WYCIĄG OCTOWY 

100g ziela na 300g octu spożywczego. Po tygodniu przefiltrować, rozcieńczyć z wodą 1;1 i stosować okłady kilku dziesięciominutowe na obolałe stawy i miejsca uderzone, opuchnięte z wylewami.

Kwiaty bukwicy to składnik herbatek wykrztuśnych przy nieżytach układu oddechowego.

BUKWICA STOSOWANA WEWNĘTRZNIE

Oczyszcza drogi oddechowe, leczy błonę śluzową żołądka i jelit, wstrzymuje utratę wody, soli mineralnych, pobudza apetyt, zapobiega małym krwawieniom wewnętrznym z uszkodzonych włośniczek w przewodzie pokarmowym, działa przeciwbakteryjnie ( również wobec szczepów antybiotykoopornych), niszczy bakterie i ich toksyny, działa przeciwzapalnie na jelita, dwunastnicę i żołądek, zwiększa krzepliwość krwi. Korzeń bukwicy ma właściwości wymiotne i przeciwnowotworowe. Wzmacnia osłabiony organizm i układ nerwowy, działa przeciwreumatycznie i przeciwgorączkowo, leczy schorzenia kobiece. 

BUKWICA STOSOWANA ZEWNĘTRZNIE

Działa przeciwgnilnie, przyspiesza regeneracje naskórka, goi rany, niszczy bakterie i wirusy, odkarza miejscowo i hamuje krwawienia, gdyż koaguluje krew. 
Stosować na:
rany zakażone bakteriami ropotwórczymi i grzybami, owrzodzenia skóry nóg, guzy twarde przechodzące w tkankę nowotworową.

SPOSOBY PRZYRZĄDZANIA , STOSOWANIA I ZASTOSOWANIA Z INNYMI ZIOŁAMI
  • łyżeczkę świeżego soku z miodem pić 3 razy dziennie przy puchlinie wodnej, żółtaczce i zaparciu
  • ziele bukwicy,ziele rzepiku, kłącze tataraku, liść ruty-sproszkowane 2 razy dziennie mniej niż pół łyżeczki przy nieregularnych okresach
  • ziele bukwicy,ziele rzepiku, liść pokrzywy, nasienie kozieradki w równych ilościach sproszkować i zażywać mniej niż pół łyżeczki raz dziennie przy paradontozie 
  • Napar. gotować 3 minuty 1 łyżeczkę korzenia w jednej szklance wody. Parzyć 10min i popijać 4 razy dziennie po 1/4 szklanki na kaszel. Na to samo napar z 15g liści na ),5 litra wody. Wypijać dziennie jedną szklankę podzieloną na 3 porcje.
  • Gotować 100g bukwicy w litrze wody i stosować do obmywania ran
  • Do kataplazmów stosuje się liście świeżo, drobno pocięte.
  • Jako środek przeciwkrwotoczny na użytek zewnętrzny i wewnętrzny stosuje się mieszankę z tysiącznika +fiołek trójbarwny+ krwawnik

Komentarze

  1. proszę wyjaśnić ile ma być w nalewce bukwicy>
    1;3 gram na 300 ml wódki - to znaczy ile? : 1 gram, 3 gramy, 1/3 grama, od 1 do 3 gram ?
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. 1,2,3 gramy wg uznania. Ja często daje na oko zawsze trochę więcej. Udanych przetworów!!!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty